Сенната хрема и червата!
Чревният тракт и безбройните бактерии, вируси и гъбички, които живеят в него, се изследват интензивно едва от около две десетилетия. Всяка седмица се добавят нови данни за влиянието на червата върху здравето на целия организъм. Вече е известно, че в червата не само се смила храната, но и се произвеждат и усвояват нови вещества от организма.
В зависимост от състава на чревните бактерии се образуват повече благоприятни или вредни за здравето вещества.
Излишъкът на вредни за здравето вещества и недостигът на полезни за здравето вещества може да доведе до редица заболявания. Според съвременните научни познания този дисбаланс също допринася за появата на сенна хрема.
Какво е известно до момента:
-
В червата на страдащите от алергии, делът на бактериите от вида Clostridium е по-висок, отколкото в червата на хората, които не страдат от алергии. Бактериите активират определени имунни клетки (Т-клетки от типа Th17), които участват в алергичните реакции. Видовете Clostridium се разпространяват главно при консумация на малко фибри.
-
Бактерията Akkermansia muciniphila произвежда противовъзпалителни посланически вещества. Изследванията на изпражненията на деца, страдащи от астма, показват, че при тях тези бактерии са особено малко. Диетата с ниско съдържание на фибри намалява наличието на бактерии Akkermansia muciniphila.
-
При алергични мишки, лекувани с пробиотик, съдържащ бактерии Bifidobacterium longum и Lactobacillus plantarum, концентрацията на IgE в кръвта намалява. IgE е вещество, което е особено повишено при страдащите от алергии.
И така, какво помага срещу сенната хрема?
-
Много зеленчуци!
-
А ако стане наистина лошо, пробиотиците приемани допълнително, намаляват алергичните реакции (Пробиотик forever young probios – клик....)!
-
Витамините С и Е и диетата с ниско съдържание на въглехидрати също помагат. Витамин С и Е, както и изключването на въглехидратите водят до възстановяване на естествения баланс на имунната система (Витамин С Комплекс forever young – клик....; Витамин Е Tокотриеноли forever young – клик....)!
И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!
Поздрави :)
Георги Терзиев
Източник: Han P, Gu JQ, Li LS, et al. The Association Between Intestinal Bacteria and Allergic Diseases-Cause or Consequence?. Front Cell Infect Microbiol. 2021;11:650893.