9 съвета за здрава имунна система

Имунната система е в основата на защитата ни срещу патогени като вируси, бактерии, гъбички, паразити и други чужди вещества. Тя е изключително сложна система, в която различни типове клетки, разпространени в цялото тяло, комуникират помежду си.
Имунната система следи за образуването на дегенеративни, увредени или изродени клетки.

В тялото ни винаги има между 100 и 10 000 дегенерирали клетки, които се образуват всеки ден по време на нормалните метаболитни процеси. Те включват стотици или хиляди ракови клетки, които се образуват от организма в рамките на един ден.
Ето защо е много важно да осигурим на имунната система възможно най-добрата подкрепа, за да може тя да изпълнява важните си задачи.

Ако тя е отслабена, тогава намалява нейната способност да се справя с патогените и дегенериралите клетки. Това води до голямо разнообразие от заболявания - от обикновена настинка до автоимунни заболявания и рак.


В днешната статия ще разгледаме как можем да защитим и укрепим имунната ни система:

 

1. Премахване вредните храни и напитки от диетата ни

В днешно време стандартният хранителен режим на много хора се състои предимно от преработени храни, които съдържат много химически добавки като оцветители, консерванти и подобрители на вкуса. Ако погледнем етикета им ще открием много съставки, които не познаваме и дори и не сме чували. Тези храни съдържат стотици химикали, които организмът не може да разпознае като храна. Имунната ни система ги категоризира  като чужди вещества срещу които трябва да предприеме действия.
В резултат на това, тя става постоянно заета с превръщането на тези химикали в безвредни и поради това вече не е в състояние да изпълнява действителните си задачи. Оптималният вариант би бил ако хапваме по-често пресни плодове и зеленчуци, животински продукти, ядки или готови ястия с повече пресни съставки, които имунатата система разпознава и използва.
 
2. Добавяне на здравословни мазнини
 
Изследванията показват, че омега-3 мастните киселини са в състояние да намалят възпалителните процеси. Допълването на диетата с омега-3 мазнини променя състава на имунните клетки, което в крайна сметка води до укрепване на имунната система.
 
3. Избягване на химически добавки в грижата за тялото

Подобно на храните, повечето продукти за лична хигиена съдържат чист коктейл от химикали. Затова е важно да обърнете внимание на съставките на използваната от вас козметика.
Ако тези „продукти за грижа“ се нанасят върху кожата, химическите вещества навлизат в кръвообращението през порите и в крайна сметка натоварват организма и следователно и имунната система. Това става точно по същия начин, както ако сте яли тези продукти. Затова трябва да се използват до колкото е възможно естествени продукти за грижа за тялото, с които имунната система не трябва да се бори.
В момента на пазара има доста натурална и изчистена козметика, която можете за изпробвате.

4. Освободете дома и работното си място от химикали

Всички конвенционални домакински почистващи препарати се състоят от смес от различни, понякога дори токсични вещества, които могат да натоварят силно имунната система и по този начин да ѝ попречат да изпълни действителните си задачи. Тези почистващи препарати определено трябва да бъдат заменени с почистващи средства без химикали. Добри резултати могат да бъдат постигнати и чрез използване само на оцет или сода за почистване. Трябва да се избягват всички антибактериални почистващи препарати, тъй като те натоварват изключително много имунната система и в крайна сметка правят организма податлив на инфекции.

5. Детоксикация на тялото

Тежките метали и другите токсини в организма представляват огромна тежест за имунната система. Ето защо е разумно редовно да освобождаваме тялото от тези токсини.
Зеолитът, например е известен със своите мощни пречистващи свойства. Той може да бъде използван за детоксикация на организма, като помага за отстраняване на вредните вещества и токсините. Приеман с вода, той има способността да абсорбира тежките метали като олово, живак и никел.
Друг вариант би бил водораслите хлорела, те са в състояние да свързват и отделят тежките метали, те се считат за много ефективно средство за прочистване на кръвта и органите.
6. Оптимизиране на чревната функция

Тъй като около 80 % от всички защитни клетки се намират в червата, а имунните клетки в областта на червата дават важни импулси за цялата имунна система, е важно да се гарантира, че червата са здрави или че здравето им е възстановено. Червата са важна бариера срещу патогените, тъй като всички вредни вещества трябва първо да преминат през чревната стена, преди да попаднат в кръвния поток.
Ако чревната флора не е в равновесие поради продължително недохранване, излагане на токсини, антибиотици или други медикаменти, тя вече не може да изпълнява многобройните си задачи.
В резултат на това те вече не могат да оползотворяват правилно приетата храна и дори при достатъчен приток на хранителни вещества организмът страда от недостиг на хранителни вещества. Това отслабва цялата имунна система и води до множество заболявания.

7. Снабдяване с минерали

Минералите имат разнообразни функции. Те са от съществено значение за организма, за да поддържат стойността на рН в оптимален диапазон. Недостигът на минерали има отрицателен ефект върху целия организъм, включително върху имунната система. Ето защо диетата винаги трябва да съдържа достатъчно количество богати на минерали храни, като пресни плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, за да може организмът да получава достатъчно минерали.
През последните години се наблюдава занижаване на качеството на храните все повече и повече, затова е препоръчително да подкрепим организма допълнителнно с висококачествени и лесно усвоими минерали в естествени съединения.

8. Подсигуряване с много кислород

Дори през зимата, в дома или на работното място трябва редовно да се осигурява свеж въздух, богат на кислород. Важно е да прекарваме при първа възможност, колкото се може повече време навън. Ако сме в къщи е препоръчително да проветряваме на поне всеки час. Кислорода подпомага имунната система.
Полезно е и да имаме растения в дома или офиса, тъй като те осигуряват здравословен климат в помещенията. Растенията действат като въздушен филтър, абсорбирайки съществуващите замърсители.
 
9. Осигуряване на спокоен сън

Напоследък се наблюдава тенденция на влошено качество на съня при много хора. Те често спят твърде малко и доста неспокойно. Не бива да се подценяват последиците от липсата на сън върху физическата и умствената ни работоспособност.
Важно е да осигурим на организма си поне 8 часа сън. Това му дава възможност да премине през пълен цикъл на съня, при който се освобождават множество важни хормони. Този цикъл започва с производството на мелатонин и завършва с освобождаването на пролактин. Тези два хормона благоприятстват образуването на имунни клетки, като например макрофаги (клетки-чистачи). Тъй като мелатонинът се произвежда само на тъмно, важно е спалнята да бъде тъмна.
Имунната ни система работи на пълни обороти по време на сън.

 

С тези няколко препоръки можем да подпомогнем имунната ни система, за да бъде тя адекватна и силна, в изпълнението на важните си задачи. Повечето от нещата не са трудни, просто трябва малко да променим ежедневните си навици. :)

 

 

И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!

 

 

Поздрави :)

Катерина Терзиева

 

 

А ако се чудите от къде да си набавите висококачествени минерали, натурална козметика или зеолит, можете да надникнете в сайта zavinagizdrav.bg

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват