Имате ли пролетна умора?

Имате ли пролетна умора?

Katerina Terzieva

Дългоочакваната пролет най-после дойде. Повечето от нас обаче се чувстват уморени и отпаднали. Тогава може би и вие, както много други страдате от широко разпространеното явление пролетна умора.
Какво е усещането за пролетна умора?
Разпознавате ли някои от тези симптоми?

  • постоянна умора
  • изтощение
  • апатия
  • раздразнителност
  • депресивно настроение
  • чувствителност към времето

Освен това и смяната на времето изостря симптомите, тъй като нарушава целия биоритъм. Затова на организма може да му отнеме до един месец, за да се адаптира към новите условия.
Остава обаче въпросът:
Защо сме толкова уморени през пролетта, когато би трябвало да сме във форма и мотивирани?
Според извършени няколко проучвания има две основни причини за това:

Първата, което се посочва е, че пролетната умора се дължи на повишаването на външните температури. Това е така, защото те предизвикват разширяване на кръвоносните съдове и понижаване на кръвното налягане. В резултат на това се чувстваме уморени и сънливи.

Другата причина е, че по време на преходната фаза от зимата към пролетта настъпва дисбаланс на хормоните. Обяснението е, през зимата слънчевата светлина почти липсва и се произвежда по-малко серотонин, а хормонът на съня мелатонин остава активен през деня. През пролетта часовете на слънчева светлина стават по-дълги и в резултат на това се произвежда повече серотонин, и тогава се предизвиква конфликт на хормоните. Организмът се нуждае от време, за да се адаптира към новите условия, което означава, че през тази преходна фаза често се чувстваме уморени и апатични.

Добрата новина? Можете да направите нещо по въпроса веднага!

Излизайте, прекарвайте повече време на чист въздух, хранете се правилно и балансирайте хормоните на съня и щастието си.

В споменатите изследвания се сподедя информация също, че за да подобрим състоянието си можем си набавим още:

Магнезий - той контролира функциите на мускулите и нервите и помага за поддържането на електролитите в организма. И не само това: без магнезий организмът не би бил в състояние да генерира енергия. За съжаление повечето хора имат недостиг от този важен минерал. Затова се погрижете да си осигурите добър запас чрез храната или хранителни добавки, за да кажете „сбогом“ на пролетната умора.

Достатъчно протеин или аминокиселини - за повече енергия, добро настроение и „хормони на щастието“.
За да противодействате на преходната фаза от зимата към пролетта и на променливите хормони, трябва да се създаде баланс между хормона на съня и хормона на щастието. В края на краищата, ако се наспивате достатъчно и добре, то на следващия ден ще бъдете отпочинали и във форма.
Аминокиселината Л – триптофан е прекурсор на мелантонтина( собствения хормон на съня) и също така повишава на нивата на серотонин. Благодарения на нея тялото произвежда серотонин и мелантонин, отговорни за добрият сън и добро настроение.

И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!

Поздрави :)

Катерина Терзиева

Източници: Sletten, T. L., Magee, M., Murray, J. M., Gordon, C. J., Lovato, N., Kennaway, D. J., Gwini, S. M., Bartlett, D. J., Lockley, S. W., Lack, L. C., Grunstein, R. R., Rajaratnam, S., & Delayed Sleep on Melatonin (DelSoM) Study Group (2018)/ Efficacy of melatonin with behavioural sleep-wake scheduling for delayed sleep-wake phase disorder: A double-blind, randomised clinical trial. PLoS medicine, 15(6), e1002587. doi: 10.1371/journal.pmed.1002587/Vashadze S. (2007). Georgian medical news, (150), 22–24/Zhang, Y., Xun, P., Wang, R., Mao, L., & He, K. (2017). Can Magnesium Enhance Exercise Performance?. Nutrients, 9(9), 946. doi: 10.3390/nu9090946


Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.