Как вредните навици се отразяват на здравето и дълголетието ни?
Сподели
ЩВинаги Нова година е времето, в което вземаме важни решения за живота си. Много често се стремим да оставим лошите навици, неблагоприятни ситуации и дори хора от нашето лично обкръжение в миналата година. Точно тогава решаваме да започнем на ново! Защо не започнем точно сега с нашето здраве?
Повечето от нас са наясно с вредите от стреса, алкохола, тютюнопушенето, заседналия начин на живот, лошото хранене и други. Нека разгледаме сега как учените са разделили различните рискови фактори и най-вече как се отразяват на здравето и дълголетието ни.
Германски изследователи са установили множество рискови фактори, които драстично съкращават живота ни. В списъкът са посочени и консумацията на алкохол, никотин и индустиално месо, както и наднорменото или поднорменото тегло.
Професор Рудолф Каакс( Rudolf Kaaks ) и неговият екип от Германския център за изследване на рака са успели да се възползват от данните от общоевропейско проучване. В него са се съхранявали данни от около половин милион души от последните двадесет години.
Изследователите определили с колко години, отделните рискови фактори съкращават живота на един четиридесетгодишен човек.
Те изчислили също така как комбинацията от всички фактори влияе върху продължителността на живота. Ето най-значимите от тях:
1. Наднормено тегло, т.е. затлъстяването, увеличава риска от различни заболявания. Сред тях са рак, диабет и сърдечносъдови проблеми, които са сред най-честите причини за смърт в индустриализираните страни.
Ето защо не е изненадващо, че проф Каакс успява да заяви, че затлъстяването съкращава живота средно с три години.
В същото време обаче твърде ниското телесно тегло също оказва отрицателно въздействие върху продължителността на живота. Ако индексът на телесна маса (ИТМ, съотношението между телесното тегло в килограми и височината в метри на квадрат) е под 22,5, това коства на мъжете почти три години и половина живот, докато жените губят повече от две години.
За нормален индекс на телесната маса обикновено се счита този от 18,5 до 25. Според проучването на професор Каакс обаче стойности между 22,5 и 25 са идеални. Индекс на телесната маса над 30 се счита за затлъстяване.
Недостатък на този метод, е че не отчита характеристики като мускулна маса, възраст, начин на живот и др.
ИТМ може да се разглежда само относителен ориентир върху моментното ни състояние.
2. Небалансирано хранене. Здравословното телесно тегло се постига преди всичко чрез балансирана и здравословна диета. Плодовете и зеленчуците трябва да присъстват в менюто всеки ден и то в значителни количества. Месото, яйцата и другите източници на протеин също за фактор на добро здраве.
Да не забравяме обаче и качеството на месните продукти – мазните, идустриалните и преработени месни изделия, не са добър вариант към диета ни.Те насърчават възпалителните процеси в организма, увреждат чревната флора и поради това могат да благоприятстват хроничните възпалителни заболявания на червата.
Участниците в проучването, които често са консумирали индустриално месо и колбаси са живели с една година и половина (жените) до две години и половина (мъжете) по-кратко.
2. Никотинът и алкохолът струват човешки живот!
Според проучването на професор Каакс, прекомерната консумация на алкохол, т.е. повече от четири питиета на ден, лишава мъжете от повече от три години от живота им.
Цигарите обаче са имали най-драматичен ефект върху продължителността на живота на участниците в изследването. Мъжете, които пушат повече от десет цигари на ден, губят девет години и половина, а жените - седем години и половина.
При по-малко от десет цигари все пак се стига до пет години и за двата пола.
Издоводи:
След това проучване, изследователите комбинират различните рискови фактори и изчисляват следното:
Мъж със затлъстяване, който пуши повече от десет цигари на ден, пие големи количества алкохол и редовно консумира индустриално месо, ще почине седемнадесет години по-рано от човек, който няма нито един от тези рискови фактори.
Жените живеят с четиринадесет години по-дълго, ако елиминират всички рискови фактори.
Щастлива Нова година и бъдете здрави!
И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!
Поздрави :)
Катерина Терзиева
Източници: Prof. Rudolf Kaaks et al., "Lifestyle risk factors and residual life expectancy at age 40: a German cohort study", BMC Medicine, April 2014, ("Lebensstilabhängige Risikofaktoren und verbleibende Lebenserwartung im Alter von vierzig Jahren: eine deutsche Kohortenstudie")