Костите са живи клетки
Нашите кости непрекъснато се изграждат и разрушават, както и всяка друга тъкан в тялото ни. Специални контролирани от хормони клетки (известни като остеобласти и остеокласти) извършват преустройството на костите.
Костните клетки са много активни в метаболитно отношение. Те произвеждат АТФ в митохондриите си, консумират много микроелементи и не се различават съществено по своята структура от другите телесни клетки.
До около 40-годишна възраст преобладава уплътняването на костите, след което, за съжаление, започва бавна загуба на костна маса. При много хора този процес протича доста по-бързо. Толкова, че костната им плътност вече е твърде ниска в сравнение със средностатистическото ниво на тази възраст и те развиват остеопороза. Понякога дори преди 40-годишна възраст.
Защо се случва това?
Съществуват определени рискови фактори за прекомерна активност на остеокластите - клетките, които разграждат костите.
Един от тях е недостигът на естрадиол, който се проявява от 40-годишна възраст при почти всички жени. Поради това ранната менопауза също увеличава вероятността от развитие на остеопороза в ранна възраст. Не всяка жена с естрадиолов дефицит обаче развива остеопороза. За да е налице заболяването, трябва да се съчетаят няколко фактора:
-
менопаузата, както вече споменахме, но тя в никъкъв случай не е основната причина за остеопорозата
-
захарен диабет тип 1 и 2
-
хипертиреоидизъм
-
дългосрочната употреба на блокери на стомашните киселини и кортизон също не са полезни за нашите кости.
-
тютюнопушене
-
алкохол
-
липсата на физически упражнения също влияят върху здравето на костите
Какво можем да направим като превенция?
По отношение на менупаузата..нямаме голям избор, все пак тя си е естествен процес от живота на всяка жена. Но с останалите изброени фактори, можем доста да се постараем! Съществува доста информация и голама част от тези фактори са личен избор. Ние решаваме!
Другото което, можем да направим е да следим нивото на Витамин D. Намаленото ниво на Витамин D повишава риска от остеопороза. Важно е да се спомене, че от ключово значение е и също нивото в кръвта и на Витамин К2. Защото Витамин D и Витамин К2 работят заедно. Витамин D увеличава усвояването на калция в червата, а Витамин К2 прикрепя калция и го транспортира там където му е мястото, в костите, зъбите и т.н
Все пак има какво да се направи..изборът е наш!
И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!
Поздрави :)
Катерина Терзиева
Източници: Wimalawansa SJ. Physiological Basis for Using Vitamin D to Improve Health. Biomedicines. 2023 May 26;11(6):1542. doi: 10.3390/biomedicines11061542. PMID: 37371637; PMCID: PMC10295227.
Ако все още не сте открили подходящият витамин D, в комбинация с витамин К2, можете да разгледате нашите висикокачествени предложения: