Илюстрация на мозък със светеща енергия, символизираща възстановена мозъчна функция чрез креатин.

Креатин при депресия: Научно доказана надежда за по-добро психично здраве

Georgi Terziev

Депресията е едно от най-разпространените психични заболявания в света. В България близо 1 милиона души страдат от нея, като броят расте с всяка година. За съжаление, традиционните терапии като антидепресанти често не са достатъчно ефективни, а болестта може да се превърне в хронична.

Тревожни статистики за самоубийства

През 2023 г. около 1 304 души в България са се самоубили – приблизително 3 души дневно. Повече от половината случаи са пряко свързани с депресия. Освен това, депресията увеличава риска от сърдечни заболявания, диабет и зависимости.

Креатин – не само за спортисти

Макар често да се свързва със спортното хранене, креатинът играе важна роля и в мозъчната енергия. Той подпомага производството на ATP, основен източник на енергия в мозъчните клетки. Повишените нива на фосфати подобряват функциите на невронните мрежи и влияят на серотонин, допамин и норадреналин – ключови за регулиране на настроението.

Какво казва науката?

Проучване с над 22 000 души в САЩ показва, че при висока креатинова консумация депресията се среща при 5,98% от участниците, спрямо 10,23% при ниска консумация. Тъй като растителните храни съдържат минимални количества креатин, вегани и вегетарианци често имат по-ниски нива и са изложени на по-висок риск. Затова при тях се препоръчва дългосрочна суплементация.

Креатин + антидепресанти = по-добри резултати

Клинични проучвания доказват, че приемът на 4–5 г креатин дневно може значително да облекчи депресивните симптоми, дори при пациенти, устойчиви на SSRIs като есциталопрам. Освен симптоматично подобрение, се наблюдават и положителни метаболитни промени в мозъка.

Извод

Креатинът се очертава като надеждна добавка в борбата с депресията – безопасна, достъпна и с доказан ефект. В свят, в който психичното здраве все още е табу за мнозина, подобна подкрепа е безценна. Зад всяка статистика стои истински човек – нека не забравяме това.

Източници: Transl Psychiatry, Biomolecules, Nutrients Journals (2020–2021)

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.