Магнезий - минерал със сила
Чудили ли сте се някога как можете да подобрите качеството си на живот и едновременно с това да увеличите дълголетието си? Магнезият е често подценяван помощник. Този основен минерал играе ключова роля в много от процесите в тялото и може да ни помогне да останем здрави и във форма с напредването на възрастта.
Магнезият участва в над 300 процеса в тялото и служи като кофактор за повече от 600 ензима. Той играе решаваща роля в голям брой биохимични реакции и клетъчни функции. Магнезият е особено важен за предаването на стимулите, мускулните съкращения, регулирането на сърдечния ритъм, съдовия тонус, кръвното налягане и костния метаболизъм.
Този малък, но мощен минерал е наистина универсален: подпомага производството на енергия, помага за поддържане на стабилни нива на кръвната захар и насърчава синтеза на протеини. Нищо в тялото не функционира гладко без магнезий. Той гарантира, че всички тези процеси протичат безпроблемно и че в същото време можем да се чувстваме здрави и жизнени. Но магнезият прави много повече!
Магнезия противодейства на стареенето - специално магнезиево съединение, магнезиев L-треонат, може да премине през кръвно-мозъчната бариера и да компенсира влошаването на паметта. Скорошно проучване показва, че тази форма на магнезий може да подобри както краткосрочната, така и дългосрочната памет.
Освен това магнезиевият L-треонат насърчава образуването на нови синапси в мозъка. Това е от съществено значение, защото с напредването на възрастта качеството на тези връзки се влошава.
Може би тук се очертава нова, свободна от странични ефекти възможност за превенция и лечение на деменционни заболявания като болестта на Алцхаймер. Вълнуващо развитие, което има потенциала трайно да подобри здравето на мозъка и по този начин да допринесе за по-дълъг и здравословен живот.
Магнезият подобрява здравето на сърцето – той подпомага сърдечносъдовата система и помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Магнезият е от съществено значение за поддържането на стабилен сърдечен ритъм, регулира електрическата активност на сърцето и следователно може да предотврати сърдечна аритмия.
Друг плюс е, че магнезият отпуска гладката мускулатура на кръвоносните съдове. Това води до разширяване на артериите, което понижава кръвното налягане и подобрява кръвообращението. По-ниското кръвно налягане намалява риска от инфаркт и инсулт.
Магнезият помага и за поддържане на нивата на холестерола в равновесие - той понижава „лошия“ LDL холестерол и увеличава „добрия“ HDL холестерол. Здравият холестеролов профил е важен за предотвратяване на отлаганията в кръвоносните съдове и за поддържане на здравето на сърцето.
Магнезият има противовъзпалителни свойства - хроничното възпаление е рисков фактор за сърдечни заболявания и този минерал може да помогне за намаляване на възпалението в организма.
Магнезият поддържа костите и мускулите - около 60 % от магнезия в тялото ни се съхранява в костите. Минералът помага за поддържане на костната плътност и е от решаващо значение за свиването и отпускането на мускулите. Магнезият може да облекчи мускулните спазми и напрежението или да предотврати появата им. Той също така играе важна роля в активирането на витамин D. „Хормонът на слънцето“ е от съществено значение за усвояването на калция и здравето на костите. Достатъчните нива на магнезий подпомагат регенерацията на мускулите след тренировка и следователно могат да подобрят спортните резултати.
Магнезият влияе върху инсулиновата чувствителност - той помага за поддържане на стабилни нива на кръвната захар и следователно може да намали риска от диабет тип 2. Магнезият също така подпомага дейността на множество ензими, участващи в производството на енергия. Тези ензими помагат за превръщането на въглехидратите и мазнините в енергия, което засилва метаболизма.
Магнезият има успокояващ ефект- магнезият е истински помощник, когато става въпрос за успокояване на нервното напрежение и мозъка. Той потиска освобождаването на възбуждащи невротрансмитери и същевременно насърчава производството на хормони на щастието като серотонин. Серотонинът ни дава добро настроение и може да помогне за облекчаване на депресията и тревожността.
Магнезият може също така да подобри качеството на съня: Универсалният минерал помага за производството на мелатонин - хормонът, който контролира цикъла сън-бодърстване. Добрият сън ни помага да се чувствате отпочинали и балансирани.
От колко магнезий се нуждаят възрастните?
Германското дружество по хранене (DGE) вече утвърждава магнезият като важен, и препоръва прием „около 300 милиграма за жените и около 350 милиграма магнезий за мъжете на ден“.
Тази препоръка, разбира се, не бива да се разгглежда като норма, тъй като нуждите на всеки организъм са много различни и зависят от фактори като възраст, начин на живот, хранене и др.
Следващият логичен въпрос е как да си набавим достатъчно магнезий?
Отговорът е: като си осигуряваме достатъчно от правилните храни и/или приемаме хранителни добавки.
.
Богати на магнезий храни са: ядки семена:(бадеми, кашу, тиквени семки), зеленолистни зеленчуци( спанак, зеле, магданоз), бобови култури, както и риба
Хранителните добавки са добър вариант за постигане на горепосочените нива.
Особено препоръчителни са магнезиевите добавки под формата на магнезий, цитрат, глицинат, треонат или комбинация от трите.
В заключение можем да обобщим, че магнезият е от решаващо значение за нашето здраве и качество на живот.
И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!
Поздрави :)
Катерина Терзиева
Източници:dge.de/wissenschaft/referenzwerte/magnesium/focus.de/gesundheit/ratgeber/immunsystem/magnesium-so-wirkt-die-wunderwaffe-gegen-kraempfe-und-verstopfung_id_9162516.html/netdoktor.de/laborwerte/magnesium/magnesiummangel