Незаменимите Омега 3 мастни киселини

Омега 3 мастните киселини допринасят за доброто здраве. Те са особено важни за сърдечносъдовата система. Нашето здраве зависи от балансираното съотношение на мастните киселини.

Когато става въпрос за здравословно хранене, мастните киселини са задължителни. Често се сблъскваме с термините Омега 3, Омега 6 и рядко с Омега 9.

Може би и вие се питате какво всъщност означават тези термини. На първо място, мастните киселини са компоненти на мазнините, които се съдържат в храната. Експертите ги категоризират в различни групи, тъй като се различават по отношение на съответната си структура:

 

  • Наситени мастни киселини - при тях няма двойна връзка в молекулата.

  • Мононенаситени мастни киселини - те имат двойна връзка в молекулата.

  • Полиненаситени мастни киселини - имат две или повече двойни връзки в молекулата.

 В зависимост от това къде в молекулата се намира последната двойна връзка, те се класифицират като Омега 3, Омега 6 или Омега 9 мастни киселини.

Днес обаче ще насочим вниманието си към незаменимите Омега 3 мастни киселини.

Факт е, че дълго време мазнините бяха демонизирани, но днес е ясно, че мастните киселини са от съществено значение за оцеляването. Изследователите са установили, че някои представители играят по-голяма роля от други. Става дума за Омега 3.

Въпреки, че Омега 6 мастните киселини като линолова киселина и арахидонова киселина също са от решаващо значение, тъй като осигуряват основата за производството на полиненаситени мастни киселини или градивни елементи за хормоните, то Омега 3 мастните киселини оказват най-голямо влияние върху нашето здраве.

Те подпомагат важни телесни функции и подобряват нашето здравословно състояние. На този етап бих искала да ви представя общ преглед на видовете Омега 3 мастни киселини, задачите, които изпълняват и какво ги прави толкова незаменими.

 

 

 

                          

 

 

 

 

 


Омега 3 мастните киселини включват:

Алфа-линоленова киселина – тя е тройно ненаситената Омега-3 мастна киселина е една от есенциалните мастни киселини и поради това е незаменима за нашия организъм. Алфа-линоленовата киселина оказва положително влияние върху клетъчните ни мембрани, тъй като е налична като липиден градивен елемент. Особеното при нея е, че мастната киселина има двойни връзки, които гарантират висока еластичност. Ако те бъдат включени в клетъчната мембрана на нашия организъм, тя става мека и гъвкава. Този процес оптимизира снабдяването с хранителни вещества и функционирането на клетките. Високата еластичност на мембраната може да подобри и течността на кръвните клетки. Това е полезно за сърдечносъдовата система. Но алфа-линоленовата киселина може да направи още повече. Мастната киселина е предвестник на биологично активни вещества. Сред тях са и веществата-пратеници. Тези помощни средства за комуникация имат положителен ефект върху кръвното налягане, нивата на холестерола, мозъчните функции и възпаленията.

Омега-3 мастната киселина Ейкозапентаенова киселина (EPA), полиненаситена мастна киселина - укрепва сърдечносъдовата система. Тя постига това по различни начини. От една страна, мастната киселина участва в регулирането на кръвното налягане. На второ място, тя отчасти контролира сърдечната честота. Не на последно място, мастната киселина влияе и върху съсирването на кръвта. Това, което много хора не осъзнават: Метаболитните продукти ейкозаноиди се смятат за вещества, които укрепват имунната система. Те се произвеждат в организма основно с помощта на арахидонова киселина и ейкозапентаенова киселина. Това е и причината, поради която често можете да се разболеете от недостиг на ейкозапентаенова киселина. Заздравяването на рани също може да бъде нарушено, ако има твърде малко ЕПК. Организмът ви използва ейкозапентаенова киселина за регенериране на клетките. Те остават еластични благодарение на EPA. Мозъкът ни също зависи от редовното снабдяване с нея, за да могат мозъчните функции да протичат нормално. Това се отнася и за мускулите.

Докозапентаеновата киселина, известна още като DPA, е особено интересна мастна киселина. Тя често се споменава, когато става въпрос за здравословно стареене. Както вероятно знаете, рискът от някои заболявания се увеличава с възрастта. Смята се, че докозапентаеновата киселина осигурява защита, която може да бъде благоприятна в напреднала възраст. Установено е, че комбинацията от DHA, EPA и DPA намалява риска от хронични заболявания в напреднала възраст с 18%. Докозапентаеновата киселина се свързва не само със здравото сърце, но и с ефективния мозък. Един поглед навътре в тялото разкрива, че докозахексаеновата киселина (DHA) е най-важната мастна киселина по отношение на невронните мембрани. Докозапентаеновата киселина е връзката между EPA и DHA и следователно вероятно също е свързана с мозъчната ефективност.

Счита се, че Докозахексаеновата киселина (DHA), полиненаситена е по-малко изследвана от своите братя и сестри алфа-линоленова киселина, ейкозапентаенова киселина или докозапентаенова киселина. Това обаче не означава, че тя е по-малко интересна. Първо, приема се, че тя също има невропротективни свойства. Това означава, че тя защитава нервните влакна и нервните клетки. Подобно на останалите представители, DHA също се свързва със здравето на сърдечносъдовата система. Мастната киселина може да разширява кръвоносните съдове и по този начин да понижава кръвното налягане. Ефектът на мастната киселина може да подпомогне и циркулацията на кръвта. Нашите органи и тъкани се възползват от това. В крайна сметка те зависят от кислорода и хранителните вещества, с които влизат в по-добър контакт благодарение на добрите свойства на потока на кръвта. Ако организмът се снабдява с достатъчно докозахексаенова киселина, някои лекари смятат, че тя може да понижи нивата на холестерола. Често се обръща внимание и на противовъзпалителните свойства на докозахексаеновата киселина. Всъщност мастната киселина осигурява основата за производството на важни тъканни хормони. Лекарите ги наричат (докозаноиди). Твърди се, че те ограничават възпалителните процеси, които протичат в нервите и мозъка.

В обобщение може да се каже, че омега-3 мастните киселини са особено важни за сърдечносъдовата система и мозъчната функция.

 

 

И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!

 

Поздрави :)

Катерина Терзиева

 

 

Източници: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0939475318302989 / pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27397734/pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30333104/

 

 

 

*Ако все още не сте открили вашето пречистено и качествено Омега 3, с което да допълвате ежедневните си нужди, можете да погледнете сертифицираното Омега 3 на Forever Young.

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват