Спортът лекува черния дроб
Какво общо има нашият черен дроб със спорта? Е, ще се изненадате. :) Наскоро попаднах на нови открития, които обясняват как точно спортът влияе на регенерирането на черният дроб.
Смята се, че около 30 % от възрастните в Централна Европа(най-вероятно и в Източна) имат чернодробно заболяване. Почти всички хора с наднормено тегло са засегнати, но приблизително 15% от хората с нормално тегло също имат омазнен черен дроб.
Оказва се, че причината най - често е фруктозата. В днешно време тя е навсякъде: в безалкохолните напитки, плодовите сокове, сладоледа, плодовите кисели млека, хлебните изделия и готовите ястия. Почти няма спасение от нея...
Интересно е, че черният дроб е способен да се самовъстановява. Това е така, защото той произвежда особено голям брой НОВИ клетки. Затова омазненият черен дроб може да се възстанови напълно.
Съществуват няколко проучвания, при които пациенти с омазнен черен дроб са практикували спорт между 20 и 60 минути дневно. В резултат на това състоянието на черния им дроб се е подобрило значително. Наблюдава се също, че ежедневните упражнения заедно с ниско съдържание на въглехидрати са особено ефективни за подобряването на резултата.
Някой от нас замислял ли се е за това? Как точно действа ? Научно погледнато изводите са :
-
Спортът намалява инсулиновата резистентност: Инсулинорезистентните скелетни мускули абсорбират по-малко глюкоза. В резултат на това, повече глюкоза се транспортира до черния дроб, където се превръща в триглицериди и се складира.
Упражненията преобръщат този процес. Клетките отново реагират по-добре на инсулина и усвояват повече глюкоза. Упражненията въздействат още при преноса на глюкозата в мускулните клетки независимо от инсулина.
-
Спортът действа като епигенетичен превключвател: той променя активността на гените, участващи в метаболизма на мазнините в черния дроб. Като цяло това намалява синтеза на мазнини.
-
Спортът заздравява митохондриите на чернодробните клетки: Чернодробните клетки имат особено голям брой митохондрии. При омазнен черен дроб те са атакувани от свободните радикали и възпалителните реакции. Силно увредените митохондрии дори водят до загиване на чернодробните клетки.
Движението има положителен ефект върху митохондриите. Чернодробните клетки се въстановяват и могат да изпълняват безпроблемно своите задачи (метаболизъм, синтез на протеини, детоксикация!).
-
Спортът намалява възпалителните процеси: Упражненията увеличават производството на противовъзпалителни посланически вещества. Хроничните възпалителни реакции намаляват, включително и в черния дроб.
Удивително, нали?
Спортът винаги има смисъл! Дали ще е разходка сред природата, дали групова тренировка, дали колоездене, плуване, фитнес...винаги има смисъл!
А перфектният вариант е да изберете спорт който ви носи радост и приятни емоции!
И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!
Поздрави :)
Катерина Терзиева
Източник:ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5954622/