Тиреоидит на Хашимото – неличим ли е наистина?
Сподели
Тиреоидит на Хашимото или автоимунен тиреоидит е събирателно понятие за различни форми на хронично възпаление на щитовидната жлеза.
Той е описан за първи път в немско медицинско списание през 1912 г. от японския лекар Хакару Хашимото, който по това време провежда изследвания в Германия и Англия.
Дори и името да подсказва друго,това не е заболяване, което се среща особено често в Япония, дори по-скоро е рядко срещано там. Заболяването е разпространено в целия свят.
В България се смята, че са засегнати около 10 % от хората, като жените страдат по-често от мъжете.
Често диагнозата „тиреоидит на Хашимото“ всъщност не се поставя, а на пациента просто се казва: „Имате хипотиреоидизъм. Отсега нататък трябва да приемате хормони на щитовидната жлеза всеки ден.“
В края на краищата 30% от българските жени приемат хормони на щитовидната жлеза сутрин преди закуска.
L-тироксинът е едно от най-продаваните лекарства не само в България, но и в целия свят. Нарушенията на щитовидната жлеза са широко разпространени заболявания с висок потенциал за вторични заболявания, но изглежда никой не се притеснява от тях.
Ако причините се крият „само“ в недостиг на йод или тирозин, бързо се намира лек.
В 99% от случаите обаче тези причини не се изследват и дори след това не се лекуват системно.
Въпреки, че както може би сте чували, йодът е от съществено значение не само за щитовидната жлеза.
Вместо това L-тироксинът се предписва още от 1926 г., когато Хенинг пуска на пазара първия в света хормон на щитовидната жлеза.
Ако попитате ендокринолога си откъде идва това заболяване, ще чуете: „Не знаем, това е автоимунно заболяване. Причините са неизвестни. Тиреоидитът на Хашимото не се смята за лечим. Сега трябва да живеете с него“. (Това чух и аз, от моя лекар във Варна при последното ми посещение преди около 10 г.)
Разбира се, тиреоидитът на Хашимото има своите специфични причини, както и всяко друго заболяване.
След повече от 50 години проучвания, налице е информация, че съществува връзка между диагнозата и комбинираният дефицит на:
Как може да се обясни това?
Витамин D е важен кофактор за способността на щитовидната жлеза да свързва основния си градивен елемент - йодида. Още през 30-те години на миналия век е имало интересни изследвания в тази област.
Без витамин D йодът не обича да остава в щитовидната жлеза за дълъг период от време и бързо напуска отново клетките.
Тъй като йодът така или иначе все още е недостатъчен в ежедневната диета на повечето хора, недостигът на витамин D води до увеличаване на йодния дефицит.
Селенът играе роля в няколко области на щитовидната жлеза. На първо място, като компонент на зависимата от селена глутатион пероксидаза. Тя „детоксикира“ свободните радикали, които винаги се появяват, когато йодид, L-тирозин и водороден пероксид се съединят, за да образуват L-тироксин. Липсата на селен води до повишен оксидативен стрес и пряко увреждане на участващия ензим - тиропероксидаза (ТПО). Имунната система реагира и изгражда антитела срещу ензима. Това е лесно да се измери в кръвта на пациентите.
Адекватните добавки с йод, витамин D и селен често успяват да спрат заболяването окончателно, особено в ранните стадии на болестта на Хашимото.
За съжаление в много практики все още се прилага отдавна опроверганото кредо, че „избягването на йод е основен приоритет при болестта на Хашимото“. През последните години преосмислянето на този подход се осъществява много бавно.
Като обобщение на всичко по-горе, може да се спомене, че ремисия е трудно да се постигне без йод, селен и витамин D.
И не забравяйте, здравето е лична отговорност и силата е във вашите ръце!
Поздрави :)
Катерина Терзиева
Източници:Mikulska AA, Karaźniewicz-Łada M, Filipowicz D, Ruchała M, Główka FK. Metabolic Characteristics of Hashimoto's Thyroiditis Patients and the Role of Microelements and Diet in the Disease Management-An Overview. Int J Mol Sci. 2022 Jun 13;23(12):6580. doi: 10.3390/ijms23126580. PMID: 35743024; PMCID: PMC9223845./
Sun Q, Mehl S, Renko K, Seemann P, Görlich CL, Hackler J, Minich WB, Kahaly GJ, Schomburg L. Natural Autoimmunity to Selenoprotein P Impairs Selenium Transport in Hashimoto's Thyroiditis. Int J Mol Sci. 2021 Dec 3;22(23):13088. doi: 10.3390/ijms222313088. PMID: 34884891; PMCID: PMC8658221.